FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festeticsek és a politikai élet

tars08.jpg

A keszthelyi Festetics család tagjai közül sokan fontos szerepet játszottak Magyarország történelmében, részt vettek a politikai életben is, mint vármegyei vezetők, országgyűlési képviselők és országos ügyekben eljáró személyek. Többen még a történelemkönyvekben olvasható eseményeknél is hasznos feladatot teljesítettek. Mária Terézia magyar királynő jogi és pénzügyi tanácsadója volt Festetics III. Pál, aki több királynői rendelet megfogalmazását segítette. Festetics II. György pedig Andrássy Gyula miniszterelnök kormányában vállalta a király személye körüli miniszteri posztot.

Mit tart a királynő a képen a jobb kezében?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) az országalmát
b.) a királyi jogart
c.) a Magyar Szent Koronát

A helyes válasz:
b.) a királyi jogart

Néhány további érdekesség a Festeticsek politikai szerepvállalásairól

  • A keszthelyi Festetics család férfitagjai helyi, vármegyei és országos szinten is gyakran vállaltak politikai szerepet.
  • A 19-20. század fordulóján Festetics II. Tasziló mint a legtöbb adót fizető keszthelyi polgár, tagja volt a keszthelyi képviselőtestületnek.
  • Mivel a Festetics családnak több vármegyében is volt birtoka, ezért több vármegyében is vállaltak vármegyei vezető tisztséget. Festetics Kristóf 1732-ben Somogy vármegye alispánja, míg fia, Festetics III. Pál 1749-ben Sopron vármegye alispánja lett.
  • Festetics III. Pál vármegyei tisztsége mellett udvari és kancellári tanácsosként Magyarország pénzügyi életének egyik fontos szereplője volt.
  • Festetics III. Pál az Udvari Kamara tanácsosaként Mária Terézia magyar királynő egyik legfontosabb tanácsadója lett jogi és pénzügyi kérdésekben.
  • Festetics III. Pál nevéhez fűződik az 1776-ban létrejött úrbéri rendelet, amelyben a korabeli parasztság terheit szabályozta. Ugyancsak az ő közreműködésével jött létre 1777-ben a magyar oktatásügyet szolgáló a Ratio Educationis rendelet.
  • Festetics Kristóf az 1722-23-ban, valamint az 1728-ban összehívott magyar országgyűlésen volt Somogy vármegye országgyűlési követe.
  • A 19-20. század fordulóján Festetics II. Tasziló, a két világháború között pedig Festetics III. György volt a magyar országgyűlés főrendi házának volt tagja.
  • Festetics II. György 1867 és 1871 között az Andrássy Gyula vezette kormányban a király személye körüli miniszteri tisztséget töltötte be. Amikor betegsége miatt lemondani kényszerült, mind a miniszterelnök, mind a király, Ferenc József sajnálattal fogadta.